מחברת: עו”ד דיני משפחה – מורן אלסאיג בני

הסכם ממון – הוכחה לאהבה וחברות טובה

נכון, כשרכשת רכב אחד הדברים הראשונים שעשית היה פוליסת ביטוח ?!

נכון, כשהחלטת לנפוש בחו”ל, לפני שעלית לטיסה עשית פוליסת ביטוח נסיעות?!

כשם שחשוב לעשות פוליסות ביטוח לכל צרה שלא תבוא כך חשוב לעשות גם הסכם ממון.

באם אין בכוונתך להינשא תוכל לעשות הסכם לחיים משותפים שדומה במשמעותו להסכם ממון אך שונה מבחינת אופן עריכתו ואופן אישורו.

הסכם ממון, למעשה הוא הסכם כ”פוליסת ביטוח” שנערכת בין בני זוג שמתכוונים להתחתן. בהסכם נקבע ומוסדר גורל היחסים הרכושיים היה וחו”ח תתקבל ההחלטה להתגרש.

היתרון הבולט בהסכם הממון הוא שבני הזוג הם שקובעים איך תתנהל מערכת היחסים הרכושית ביניהם: מה משותף, מה מוגדר כאישי, וכיצד ינהלו את הרכוש שנצבר וייצבר במהלך הנישואין.

הסכם ממון אינו רק לעשירים. מומלץ לערוך הסכם ממון גם כאשר אין רכוש. כמו שעושים פוליסת ביטוח בריאות למרות שבריאים, כך חשוב לעשות הסכם ממון גם כשאין עדיין רכוש. הרי שבוודאי מסת הנכסים במועד הנישואין לא מעידה על מסת הנכסים במועד הגירושין.

הסכם ממון, “פוליסת הביטוח”, יעזור לשני בני הזוג לתאם ציפיות לגבי מערכת היחסים הכלכלית ביניהם. הסכם הממון ימנע סכסוכים והליכים משפטיים יקרים וכואבים על עניין רכושי שהיה אפשר להסדיר לפני החתונה.

איך עורכים את ההסכם? הסכם ממון עורכים בכתב לאחר חתימה על גבי ההסכם חובה לאשר אותו בפני ביהמ”ש על מנת שיהיה בתוקף. אולם, לפני החתונה אפשר לאשר את ההסכם בפני נוטריון.

אישור הסכם הממון אינו בחירה, זו חובה! הסכם ממון שלא יאושר יהיה חסר תוקף.

לאחר החתימה כל שינוי בהסכמות שבהסכם ממון, בין בהתנהגות ובין בהסכמה בע”פ בין בני הזוג – חייב להיות בכתב ולקבל את אישור ביהמ”ש.

דרישה זו הינה חובה, וכל טענה בעניין לא תתקבל.

הסכם הממון כפוליסת ביטוח יופעל בשעת “צרה” ובעניין בין בני זוג נשואים – בשעת גירושים.

הסכם הממון לא יופעל ויתבטל עם פטירת מי מבני הזוג. לאמור, כל ההסכמות שבהסכם ממון אינן רלוונטיות גם אם נקבע הפרדה רכושית ושלבן והזוג אין זכויות בנכסיו של בן זוגו.

אם תחליט לא לערוך הסכם ממון, חוק יחסי ממון יקבע את ההסכם הרכושי במקרה של גירושים. החוק קובע כללים שבשנים האחרונות נקבעו להם חריגים בפסיקות שונות בבתי המשפט, אשר משפיעים על הוודאות הכללים שנקבעו בחוק, וכך גם הוודאות לאופן חלוקת הרכוש בגירושין.

לכן, אם אתם אוהבים אחד את השני וחברים טובים – תערכו הסכם ממון על מנת ששניכם תזכו לשקט נפשי.

הישארו מעודכנים

החברים שלנו מקבלים הטבות בלעדיות ועדכונים  ישירות לתיבת המייל שלהם