נושאים כספיים ופיננסיים יכולים להוות מקור למתח משמעותי עבור אנשים. בעיות של אדם בכסף עלולות לייצר תחושות שליליות וביקורת עצמית כה מוחצת עד כי בריאותו הנפשית והפיזית יכולה להיות מושפעת לרעה. למצוקה כלכלית יכולה להיות השפעה שלילית גם על מערכות היחסים של האדם ועל חיי המשפחה. אנשים שחווים בעיות כלכליות עשויים להרוויח מפגישה עם יועץ לבריאות הנפש או מטפל פיננסי שיכול לעזור להם להתמודד עם תחושות קשות ומתח, לטפל במצבי בריאות הנפש הבסיסיים או לשנות התנהגויות מטרידות.

סוגי בעיות פיננסיות

בעיות כסף מגיעות בצורות שונות, ומה שאדם אחד רואה בנטל כספי או דאגה לא יכול להטריד אדם אחר במצב אחר. העושר וההכנסה האינדיבידואליים משתנים גם מאוד בין אנשים בהתבסס על מספר רב של גורמים. חלק מהגורמים הללו יכולים להיות נשלטים על ידי אדם – כמו בחירה בעבודה או בקריירה – וחלקם לא יכולים, כמו דיכוי מוסדי. בנוסף, אנשים מפתחים אמונות וערכים ייחודיים סביב כסף המעוצבים על ידי ניסיון אישי, תרבות, חינוך ועוד. אין דרך “נכונה” אחת להרוויח, להוציא או לחסוך כסף.

מצבים פיננסיים שאנשים בדרך כלל מדווחים עליהם מלחיצים או מטרידים כוללים, אך אינם מוגבלים ל:

 • רמות גבוהות של חוב וכספים לא מספיקים לפירעון החוב
 • אובדן הכנסה או נכס בלתי צפוי
 • הגדלת האחריות הכספית, כגון עלויות הקשורות לטיפול בילד חדש או בן משפחה חולה
 • הבדלים בהרגלי ההוצאה או בערכים בין אנשים שחולקים הכנסה
 • הוצאה כפייתית או הימורים
 • פשיטת רגל או עיקול
 • עוני

כמה נושאים פיננסיים פוטנציאליים קשורים ישירות לבחירות האישיות של הפרט, כגון ניהול כושל של כספים, היעדר תכנון פיננסי, קבלת החלטות פיננסיות אימפולסיביות, קניות כפייתיות הממלאות צורך רגשי, הימורים, הוצאות יתר עקביות או הוצאות נמוכות כרוניות. במקרים אחרים של מצוקה כלכלית, הבחירה האישית מוסרת לחלוטין. לדוגמא, אנשים המתקשים בתשלום חשבונות ביתיים עקב כלכלה לאומית מבולבלת, וקורבנות של עבירות פיננסיות כמו הונאת כרטיסי אשראי וגניבת זהות עשויים לחוות חרדות גבוהות לנוכח משברים פיננסיים אשר במידה רבה אינם בשליטתם.

בעיות כסף ובריאות נפשית

בעוד שמחקרים עדכניים לא זיהו במפורש נושאי חוב ופיננסים כגורמים לבריאות הנפש הירודה, הנתונים מצביעים על קשר חזק בין שני הנושאים. לדוגמא: קרוב ל -34,000 משתתפים מצביעים על כך שאנשים הנמצאים בחובות הם בעלי סיכויים גבוהים פי שלושה מבעיות נפשיות מאשר אנשים שאינם חובות. אנשים עם בעיות פיננסיות מוחצות נמצאים גם בסיכון גדול יותר לדיכאון, תלות באלכוהול, תלות בסמים, בעיות פסיכוטיות והשלמת אובדנות מאשר אנשים נטולי לחץ כלכלי.

לעומת זאת, מצבים מסוימים בבריאות הנפש עשויים להוות אדם בסיכון מוגבר לפתח בעיות כלכליות. בפרט, מצבים בריאותיים נפשיים המשפיעים על מצב רוחו או התנהגותו של האדם – כמו דיכאון, דו-קוטבי או פעילות יתר של קשב וריכוז – נקשרו לבעיות ניהול כספים. אנשים התלויים בסמים או באלכוהול עשויים לרוקן את הכנסתם בתשלום תמורת התמכרותם, עשויים להתקשות בשמירת עבודה, והם גם נוטים יותר לעסוק במיזמים פיננסיים מסוכנים. בנוסף, אנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות או גופניות מתמשכות עלולים להיתקל בבעיות כלכליות עקב העלויות הכרוכות בתשלום עבור שירותי הבריאות שלהם.

בתקופות של מצוקה כלכלית, משפחות עלולות לאבד את מקום עבודתן, את בתיהן, רכביהן, חסכונותיהן, תכניות ביטוח, קרנות פרישה, חפצים אישיים ונכסים יקרי ערך אחרים. לאובדן כזה יכולה להיות השפעה עמוקה על הרווחה הרגשית והפסיכולוגית של המשפחות. השינוי בנסיבות מלהיות “משהו” ל”לא כלום “יכול להיות הרסני רגשית, ולעתים קרובות לעורר תחושות עזות של צער, עצב, דאגה, פחד או בושה. מחסור בכספים יכול גם לגרום לשינויים באורח החיים שעלולים להזיק, כמו צריכת מזון או חומרים לא בריאים, הפחתה בהיגיינה האישית או גישה מוגבלת לחינוך. בנסיבות אלה, היחסים המשפחתיים עלולים להידרדר ולהוביל לתוצאות נפשיות או רגשיות שליליות עבור אנשים במשפחה.

התגובות הנפוצות למצוקה כלכלית קשה יכולות לכלול:

 • חרדה או דיכאון
 • צער עז
 • תְלִישׁוּת
 • תלות בחומרים, כמו אלכוהוליזם
 • דפוסי שינה לא יציבים
 • אכילת יתר כרונית או תת אכילה
 • מתח או פאניקה מוחץ
 • תלונות פיזיות כגון מתח, בחילות או כאבים כרוניים

אם לאדם חסר מספיק כסף כדי לכסות את עלויות המזון, המקלט, שירותי הבריאות וצרכים בסיסיים אחרים, הוא או היא עשויים להתמודד עם סיכון מוגבר למחלות, פציעות או אפילו מוות. בריאות ועוני נפשי אף על פי שעוני אינו גורם באופן ישיר לבעיות נפשיות, הוא יכול להגדיל מאוד את הסיכון של אדם להיתקל בקשיים בבריאות הנפש. כ- 31% מהאנשים החיים בעוני אובחנו כסובלים מדיכאון, לעומת רק 15% מאלו שאינם חיים בעוני. ככל שמצבו החברתי-כלכלי של האדם נמוך יותר, כך גדל הסיכון שלו לחוות בעיות נפשיות. חיים בעוני מפחיתים את הגישה לטיפול רפואי איכותי, מה שאומר שאנשים עניים אינם פונים לטיפול. יתכן שהם גם לא יקבלו את טיפולי בריאות הנפש החדישים אליהם יש לאנשי מעמד הביניים. אך הקשר בין עוני לבריאות הנפש אינו מסתיים בגישה לשירותי בריאות. חוויית החיים בעוני היא מאוד מלחיצה, וחושפת אנשים עניים לטראומה מתמשכת. מאובדן בית ועד מאבק למציאת מקום בטוח לחיות ולישון, החששות היומיומיים של החיים בעוני יכולים לשחוק את הרווחה הפסיכולוגית. חוסר גישה למזון איכותי ולתנאי מחיה בטוחים עלול לערער עוד יותר את הבריאות הנפשית והגופנית. סוגיות ונושאים פיננסיים הטיפול יכול לסייע בהפגת עומס הנושאים הכספיים, ואף עשוי לסייע בהעלמת הנטל הכספי עצמו. טיפול יכול לעזור לאנשים להעריך אם הרגלי ההוצאה שלהם אינם בריאים או שגישתם ביחס לכסף היא תוצר של לקחים בעייתיים שנלמדו בילדות. למשל, אדם אולי למד בילדותו כי ניתן להקל על מתח או חרדה, אם כי באופן זמני, על ידי מסע קניות, מכיוון שזו הייתה הטכניקה בה השתמש הוריו.

עבודה עם יועץ כלכלי משפחתי מחזירה את המשפחה לתלם.

הליך ייעוץ כלכלי משפחתי מתמקד בנתונים כספיים קלים וקשים. הרגלים פיננסיים בריאים, עוזרים למשפחות להתגבר על חובות ומספקים תמיכה. אנשים העוברים תהליך מסוגלים לממש את יעדיהם הכספיים כאשר הם לומדים כיצד לזהות אסטרטגיות לא יעילות לניהול כספים ולשנות אותן להתנהגויות פרודוקטיביות יותר. בנוסף לשיפור הבריאות הכלכלית, גישות טיפוליות אלה מסייעות גם להפגת מתחים וחרדות, ובכך לטפח שיפור בבריאות הנפש לאנשים עם בעיות כלכליות.

מציאת ייעוץ כלכלי משפחתי

אם אתם חווים קשיים כלכליים ומחפשים טיפול זול או משתלם, יש לכם אפשרויות. אתם מוזמנים לצפות בהרצאה, בחינם, שתעזור לכם: חשיבה של עשירים

הישארו מעודכנים

החברים שלנו מקבלים הטבות בלעדיות ועדכונים  ישירות לתיבת המייל שלהם